O Vianociach po Vianociach alebo Čo zostalo z Vianoc...

Autor: Andrea Jármayová | 28.12.2018 o 16:08 | (upravené 28.12.2018 o 16:14) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  519x

Pred Vianocami obchody plné vianočných dekorácií - soby, vtáčiky, Dedovia Mrázovia, ale nevidieť už Betlehemy, aj betlehemské postavičky sa už vytrácajú pomaličky.. Namiesto Ježiška v jasličkách pod stromček sa tlačil Dedo mráz...

Z tradícií Vianoc zostali len anjeliky, aj tých na vianočných obaloch bolo len ťažko, ak vôbec, nájsť..Len vo výkladoch ešte bieli aj po Vianociach stáli - veď chcú ľudí chrániť - aby sa nebáli. Ešte vďaka bohu, počas Vianoc znela obchodmi i bytmi pieseň Tichá noc. A neospevuje Deda Mráza, ale udalosti v Betleheme, kde Ježiško tíško drieme. Mimochodom , tento rok práve oslavuje dvesto rokov, odkedy sa cez Vianoce po svete pospevuje. 

No a potom - Štedrý večer prišiel, keď sa k stolu každý člen rodiny - menšej či väčšej - zišiel, aby pocítili spolupatričnosť bez ohľadu na to, či bolo darčekov málo alebo viac ako dosť. Áno, boli aj ľudia, ktorí tento rok už zostali sami, s márnou túžbou, aby boli aspoň dvaja, ich Štedrý večer sa so smútkom spájal.. 

Zabalené tajomstvá zvedavosťou i dospelých šteklili, pod Vianočným stromčekom  rozžiarili sa oči nad hračkami prekvapeným deťom,  miesto pod ním zaihralo vysnívaným detským svetom.

 Aj z kostolov Tichá Noc znela a bezdomovci pred kostolmi čakali odovzdane, či im z tej vychádzajúcej riavy aspoň niečo do klobúka kvapne..

. vyzdobené stromčeky ešte stále krášlia byty, hoci vyprážané rybky či kapustnicu už spoza nich už dávno  necítiť. Dozneli výkriky radosti zo splnených praní - "Krásne!" Úžasné!"  ale možno aj sklamanie "To sa mi nepáči:" či "To som dostal vlani". Čas, keď všetkých vedno spájali jemné duše anjelov, vo vzduchu sa vznášala láska bez zbytočných slov.

 

Vianočné obaly dávno roztrhané, smetiarmi odnesené či odložené na budúci rok.Stromčeky pomaly opadávajú, čas vyhradený pre milé slová , výkriky radosti, pomaly končí. 

Od Vianoc do Silvestra už len týždeň a nájdeme sa v Novom roku, ktorého letopočet budeme písať zas od narodenia Krista a nie Deda Mráza.....Budeme do neho vchádzať s radosťou, plní predsavzatí,  plánov, nádejí.. a s bázňou, čo pre nás chystá.

Je pekné sa z toho, že sme sa konca roka a začiatku Nového, tešiť, ale ..čo si preň prichystáme my, budeme, nielen na Vianoce k sebe lepší ?     

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?